K těm nejpodivnějším místům na světě patří jezero Natron. Jezero Natron najdete v severní Tanzánii, tedy přesněji na hranici s Keňou. Na první pohled působí celkem nevinně, jen kdyby jezero nebylo rudé a nepřinášelo smrt všemu živému.
O jezeru Natron
I když, přežívají tu plameňáci, ryby tilapie a bakterie. A jsou to právě bakterie, které v kombinaci se solí zdejší vodu barví do ruda. Jezero má rozlohu 600 kilometrů čtverečních, což představuje šíři 12 kilometrů a délku 56 kilometrů. Je hluboké 3 metry. Je to to nejméně pohostinné místo na světě.
Proč je jezero tak vražedné?
Legendy říkají, že zvířata zkamení sotva se dotknou hladiny, ale pravda je přeci jen trochu jiná. Trvá to o něco déle. Smrt zvířat způsobuje zdejší voda, která je extrémně zásaditá (má pH 9-10,5) a ohromně horká. Teplota jezerní vody dosahuje až 60 stupňů Celsia. Mimo to je v jezeře i obrovské množství sopečné soli a sopečného popela z nedaleké aktivní sopky Ol Doinyo Lengai. Voda v jezeře tak působí jako žíravina. Zvířata, která se vody dotknou nezemřou hned, ale jsou nejprve vážně popálena. Je to tedy velmi bolestivá smrt. A jelikož je toto místo bohaté na uhličitan sodný (louh), který je skvělým konzervantem, jenž k mumifikaci využívali už staří Egypťané. A tak každé zvíře, které tu zemře, je díky tomu dokonale zachováno v podobě, která připomíná zkamenělinu. Musíme však říct, že o žádnou zkamenělinu nejde, protože s nimi je možno hýbat. Takový podobný proces mumifikace, který přirozeně neprobíhá nikde jinde na světě.
Co stojí za smrtí?
K nejčastějším obětem Natronu jsou ptáci, kteří nezvládnou přelet nad tak velkým jezerem. Mohou za to i krystaly soli na povrchu jezera, které odráží paprsky slu