Ráda bych vám představila jeden zajímavý pokrm, který však v průběhu let upadl takřka v zapomnění. Jde o magickou polévku, která se podávala jako hlavní jídlo na Velký pátek. Už to spojení křesťanství s magií vypovídá, že byť se tehdy církev snažila pokrm přivlastnit, i ona patří do mnohem staršího období.
A věru, je tomu tak. I u ušela musíme prozradit, že i když se tváří, že jde o křesťanský pokrm, ve skutečnosti je jeho historie mnohem hlubší. Lidé si tuto polévku připravovali již od pradávna v rámci rituálních slavností spojené s příchodem jara. Tajemný název “ušelo” pochází ze slova “uštknůt”, což v překladu do soudobé češtiny znamená uřknouti nebo uhranouti. Polévka tedy má rovněž i ochranné vlastnosti proti pomluvám a černé magii vůbec.
Co je ušelo?
Ušelo je postní omáčka, nebo polévka z krupice, jejíž recept se lišil kraj od kraje. Lidé tehdy věřili, že ten, kdo ji sní, přinese mu životní sílu, zdraví a ochrání jej to i před úrazy. Tato polévka se zpravidla vařila a jedla po tři dny. A nutno říct, že je to uvěřitelné, protože se tehdy lidi postili a nejedli proto žádné maso, mohla jim skutečně dodat energii. Polévka měla obvykle nemastnou podobu, kdy šlo o polévku z kysaného zelí s vločkami či krupkami, jehož součástí byl česnek utřený se solí a medem, do níž se přidávala opečená cibulka, kořenová zelenina, mladé kopřivy a další byliny. Kdysi se do ní přidávala rovněž i slanina a uzené maso. V neposlední řadě pak byla obohacena o smetanu, tvaroh a vejce. Aby tato omáčka-polévka, která měla tak trochu podobu dortu z pohádky Kočičky a pejska, neztratila svou magickou moc, je nutno při jejím vaření dodržovat určitá pravidla. Jde třeba o kroužení vařečky po směru hodinových ručiček.
Chcete tento magický pokrm vyzkoušet? Klidně můžete. Na internetu se stále ještě dá najít spousta receptů, podle nichž si můžete ušelo uvařit.