Letošní rok je skutečně pestrý a velmi zajímavý. Hned po polostínovém zatmění 10. 2. 2017, se další noc můžete pokochat pohledem na kometu 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Kometa je výjimečná tím, že je československá.
Československá kometa
Československá kometa je to proto, že ji v roce 1948 objevili dva českoslovenští astronomové, po nichž i získala jméno. Vysledovali ji ve své observatoři na skalnatém plese. A jelikož je o několik dní předběhl japonský pozorovatel Minoru Honda, nese rovněž i jeho jméno. nutno dodat, že nejde o jedinou československou kometu, v období mezi lety 1946 až 1959 jich objevily celkem 18. První odhalenou kometou přitom nebyla trpasličí kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, ale kometa s označením C/1946 K1 (Pajdušáková-Rotbart-Weber).
Kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková
Kometa patří do Jupiterovy rodiny, takže je významně ovlivněna gravitací Jupitera. U nás se tato trpasličí kometa objeví po sedmi letech tuto sobotu. Pouhým okem ji však nespatříte. Na pomoc si budete muset vzít speciální dalekohled. Nejlépe viditelná pak bude v sobotu nad ránem, když bude prolétat blízko Země (ve vzdálenosti 12,4 milionů kilometrů). Naposledy nám byla tak blízko v roce 1983. Okamžik je výjimečný i proto, že i přes skutečnost, že se ke Slunci vrací pravidelně cirka jednou za 5 a čtvrt roku, v tomto století to již nikdy nebude Zemi tak blízko, jak tomu bude zítra.
Vidět tuto kometu nebude vůbec snadné. Nepostačí vám k tomu pouze pořádný dalekohled, ale díky světelnému znečištění v naší zemi jen stěží najdete přirozeně tmavou a ničím nezkreslenou oblohu.
Aktuální situace je z astrologického hlediska zcela výjimečná. Díky polostínovému zatmění a průletu komety nastává doba, která nám přináší štěstí. Tak toho využijte. Nebe je nám nakloněno.