Tak už se nám blíží, čas Vánoc odezněl a obchody nelenily a hned na nás vytáhly růžovou a záplavu srdíček. Ano, již brzy bude svatý Valentýn. Zatímco jej však, na rozdíl od Mikuláše, u nás bereme jako komerční svátek, pro vylepšení povánoční poněkud pozastaveného prodeje, jinde jde o velmi oblíbený a tradiční svátek.
Odkud se svátek svatého Valentýna vzal?
Podobně jako Mikuláš, i Valentýn kdysi skutečně žil. Šlo zřejmě o katolického kněze, který 14. 2. zemřel mučednickou smrtí. Tu si “vysloužil” proto, že prováděl nezákonně křesťanské svatby, za což ho římský císař Claudius krutě potrestal. A jelikož šlo o velmi oblíbeného kněze, který pomohl spoustě zamilovaným párům, začali si jej lidé v den jeho kruté smrti pravidelně upomínat.
Jeho ostatky jsou do dnešních dnů uchovávány na několika místech v Evropě. Jeho lopatka je kupříkladu uchovávána v kapitulní bazilice svatého Petra a Pavla na Vyšehradě. Nejstarší důkaz o tom, že slavení svatého Valentýna není další amerikanismus, ale ryze evropská záležitost (která do Ameriky dorazila až v minulém století), najdete v Praze na Starém Městě pražském. Ve Valentýnské ulici tu totiž ještě před 150 lety stával středověký kostel z 12. století - kostel svatého Valentina. Bohužel však byl v 19. století zbořen.
Jaké dárky je vhodné darovat na svatého Valentýna?
I když se to nezdá, dárky darované na svatého Valentýna mají důležitou symboliku. Ne každý dárek darovaný na Valentýna je přitom optimální. Svým milovaným je vhodné v tento den darovat kytici (tak, jak ji sv. Valentin dával novomanželům), nějaký ten pamlsek a vlastnoručně vyrobenou valentýnku (Valentýnky se vyvinuly ze zvyku známého jako “urny lásky”). Vhodné je i pozvání na večeři, či darování šperku. Nutno však říct, že spodní prádlo, zámečky, plyšáci a jiné větší dary, které se nám snaží obchody vnutit, ve skutečnosti s pravou oslavou svatého Valentýna nemá nic společného.