Na Hromnice o hodinu více. Známá pranostika spojená s u nás poněkud zapomenutým svátkem. Když se vysloví, většina lidí si vzpomene maximálně tak na stejnojmenný film s Andie MacDowell, ale o jaký svátek to vlastně jde anebo proč se to říkalo, to už ví málokdo.
Co jsou Hromnice?
Hromnice jsou starobylým keltským svátkem, který se tradičně slaví 2. února. Keltové tento svátek znali jako Imbolc. Jde o svátek spojený s jarem, protože právě v únoru dochází k lámání ledů na řekách. Samotné Hromnice pak oslavují návrat světla, kterého je asi tak o hodinu více, a proto se říká “Na Hromnice o hodinu více”. V dřívějších dobách se právě na Hromnice sklízely betlémy a vánoční stromečky. Svátek je úzce spjat se světlem a svěcení svící, tzv. hromniček. Dávaly se do oken, aby domácnosti ochránily před sněhovými bouřemi.
Imbolc
Keltský svátek Imbolc se koná na počest bohyně Brigid. Jde jeden ze 4 hlavních svátků v průběhu roku. Křesťané z něj později udělali Hromnice. Bývá to i čas, kdy se zahajovaly práce na polích. V tomto období se navíc začínají rodit nová jehňata a nová míza začne proudit ve stromech.
Křesťanské Hromnice
Podle křesťanského pojetí jsou Hromnice spojené s Pannou Marií, která podle židovského obyčeje svého prvorozeného syna přinesla čtyřicátý den po narození do jeruzalémského chrámu, aby ho zasvětila Bohu. Tento moment je znám jako “světlo k osvícení pohanů”. Opět se jedná o předpisovou propagaci křesťanství, které se snažilo vytlačit již zažité tradice a zvyky jiných náboženství.
Na Hromnice se neříká pouze, že je o hodinu více
Ve skutečnosti je spojena celá řada rituálů a také pranostik, jako třeba ta, která říká, že když je na Hromnice jasno, zima bude trvat ještě dalších 6 týdnů, pokud zataženo a bude přitom sněžit anebo pršet, nástup jara bude rychlý. Inu, na Hromnice zimy polovice. Zelené Hromnice - bílé Velikonoce. Na Hromnice jasná noc, mrazů bude ještě moc. Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.