Letošní rok je bohatý na celou řadu zajímavých astronomických úkazů. Sotva jsme se dokázali vzpamatovat z magie pondělního super měsíce, přichází nás ohromit i okouzlit každoroční roj meteoritů. Ano, 17. 11. 2016 se na nebi v maximální míře aktivity objeví Leonidy.
Jejich aktivita již tradičně probíhá od 6. do 30. 11., které obvykle gradují v půlce listopadu. Intenzita roje je rozličná. Někdy na nebi můžete spatřit asi 20 meteorů za hodinu, ale jednou za čas jich je i 100. Absolutní rekord proběhl 17. 11. 1966, kdy během 20 minut bylo vypozorováno na sto tisíc meteorů. Leonidy byly naposled nejvíce aktivní v roce 2002, kdy jich bylo během jedné hodiny spočítáno více než 5000 za hodinu. Příští mocný meteorický déšť se očekává v roce 2098.
Co ještě bychom měli vědět o Leonidech?
Leonidy patří k nejznámějším meteorickým rojům. Vůbec první záznam o jejich pozorování pochází z Číny z roku 902. Způsobuje je kometa Tempel-Tuttle, kterou objevili astronomové Ernst Tempel a Horace Tuttle v roce 1866. Okolo Země obíhá v protisměru, přičemž jí jedno kolečko trvá zhruba 33 let. Své jméno nesou po souhvězdí Lva, kde se nachází místo, odkud meteory zdánlivě vyletují.
Leonidy nad hlavou, ideální doba na vyslovení svých tajných přání
Leonidy mají tu moc, aby nám splnily naše tajná přání anebo je alespoň urychlily.
Jak pozorovat Leonidy
Leonidy je možno sledovat pouhým okem, žádné speciální vybavení k tomu nepotřebujete. Ale přeci jen, ve městě je velké umělé osvětlení, což sledování oblohy značně ztěžuje a tak vám doporučujeme vyjít si za město, kde nebude tolik rušivých světel. Nejlepší chvíle pro sledování je doba okolo půlnoci, a pak ještě i chvíli po setmění. Pokud se na nebe budete dívat nad ránem, můžete na nebi pod Lvem v Panně vidět planetu Jupiter.