Megality jsou velké povětšinou neopracované nebo na hrubo opracované stavby z balvanů, které budovali pravěcí lidé v neolitu až do doby bronzové. Stavby sloužily k pohřebnímu, kultovnímu, chronologickému i astronomickému účelu Nejvíce se vyskytují v Evropě a Středomoří. Nějaké tedy najdete i u nás. Nejznámějším megalitem je však Stonehenge.
Nejvíce se megality stavěly nejen na Britských ostrovech, ale také i ve Skandinávii, Francii, na Pyrenejském poloostrově, Německu, na Balkáně, v Palestině, severním Německu a tedy i u nás. Megalitické stavby mohou mít podobu menhirů, dolmenů a kromlechů.
Menhiry
Menhiry jsou samostatnými vztyčenými kameny, obvykle o výšce 1-12 metrů. Sloužily k astronomickému sledování anebo také vytyčovaly území.
Dolmeny
Dolmeny jsou již kamenné soustavy, kdy 2-3 kameny drží jeden plochý kámen. Sloužily jako hrobky nebo svatyně.
Kromlechy
Kromlechy jsou po architektonické stránce nejvyspělejší stavbou. Sestávají se z menhirů a dolmenů v kruhovém základu. Nejznámějším Kromlechem je Stonehenge.
Největší megalit na světě
Největším megalitem je však ve skutečnosti Baalbek, což je pradávný komplex chrámů ve výšce 1500 metrů nad mořem. Najdete jej v pohoří Anti-Lebanon. Jednou z nejúžasnějších oblastí komplecu je Jupiterův chrám, který postavili Římané v prvním století, jenž patří k těm největším chrámům římské říše a jehož součástí jsou rovněž i minimálně 3 megalitické kameny. Každý z nich přitom váží minimálně 800 tun. Ještě větší kámen je v kilometr vzdáleném lomu. Kámen váží 1650 tun a je velký 19,5 metru na 5,5 metru a 6 metrů.
Megalitické stavby v Česku
V Česku těch megalitických staveb není příliš mnoho, je jich v současné době na 27. V minulosti jich tu bylo více. K těm nejznámějším patří menhir stojící na Kladensku a dále pak menhir v Drahomyšli.