Přeslička je úžasnou bylinou, která na zemi rostla mnohem dříve, než po ní začali chodit lidi. Pravda, v minulosti měla trochu jinou podobu, rostla do výše palem. Bylina patří k superbylinám, jež je označována za univerzální lék.
Hlavní léčebnou složkou přesličky je oxid křemičitý, jenž tělu pomáhá vstřebat vápník. Běžně se užívá k čištění kovových předmětů, k nimž patří hrnce i pánve.
Účinky přesličky
Přeslička je dobrým antioxidantem a tradičním lékem pro léčbu obtíží močových cest. Kromě toho pak posiluje vlasy, zuby, zbavuje pleť vrásek. Má totiž silně abrazivní účinek. Zvyšuje hustotu kostí, pomáhají lidem s artritidou, slabostí močového měchýře, křehkými nehty, chronickým onemocněním plic, stárnutím kůže, dna, zadržování tekutin, omrzliny, ztrátou hmotnosti, těžkou menstruací, krvácení z nosu, plic i imunitou. Při nanesení na kůži léčí popáleniny a rány (poradí si i s vředy). přeslička zpomaluje krvácení a podporuje její srážení.
V magii se přeslička užívá
Podle hvězd je přeslička pod vládou Saturna. Posiluje hranice, chrání vás před vetřelci v domácnosti, podporuje plodnost, podporuje hojení kostí, užívá se při kouzlech proti stárnutí.
Vedlejší účinky
Přesličku by neměly užívat těhotné a kojící. Lidi, kteří pijí alkohol se obvykle potýkají s nedostatkem thiaminu. Užívání přesličky tuto situaci pak ještě zhoršuje. Pozor by si měli dávat i cukrovkáři, lidé s nízkou hladinou draslíku a thiaminu.
-
Pozor, přeslička působí jako diuretikum, což může zvýšit lithium v těle. Pokud ještě k tomu užíváte lithium, nemuselo by to dopadnout dobře.
-
Dlouhodobé užívání přesličky není vhodné u nemocných, jež trápí poruchy ledvin, onemocnění srdce a cukrovkou.
-
Při užívání přesličky klesá hladina vitamínu B1.
-
Dlouhodobé užívání přesličky není vhodné. Vždy je dobré po nějaké době užívání přerušit. Samozřejmě to neplatí pro obklady a masti.