Vedle Božího oka je známý ještě další orientální symbol, a to ruka Fatimy. Jde o ochranný symbol, a také i symbol štěstí, který je rovněž označován za hamsu nebo také khamsu. Užívá se jako amulet. Nejvíce oblíben a rozšířen je v Severní Africe a na Blízkém východě. Má důležité místo v islámské i židovské víře. A zajímavostí rovněž je, že jej najdete i na státní vlajce Alžírska.
Nejstarší doklady o její vyobrazení pochází ze starověké Mezopotámie, což je území dnešního Iráku. I proto je tak úzce spjata s arabským světem. Symbol otevřené pravé ruky je vidět na mnoha mezopotamských artefaktech v amuletech bohyně Ištar.
Ruka Fatimy v arabském světě
V arabském světě, který vznikl po Mezopotámii, je ruka spojena s číslem 5, 5 prsty, 5 pilíři islámu. Fatima byla dcerou proroka Mohameda. Ve starověkém Egyptě pak symbol ruky se dvěma vztyčenými prsty byl spojen s bohy Isis a Osiris. Palec pak představoval jejich syna Hora. Amulet se v Egyptě užíval k ochraně dítěte.
Symbol ruky v hebrejském světě
Ruka Fatimy v židovském světě je spojena s rukou Miriam, sestrou Mojžíše a Árona. Symbol se objevuje v kabalistických rukopisech a amuletech. Funguje jako hebrejské písmeno Shin, první písmeno Shaddai, jež odkazují k Bohu.
Symbolika ruky Fatimy
Ruka Fatimy je rovněž spojena s ženskostí, plodností, mateřstvím, kojením, zdravým těhotenstvím a ochranou slabých. Představuje požehnání, moc a sílu. Ruka nám žehná, léčí, ukazuje správný směr, dodává nám sebevědomí, zbavuje strachu a také nás i chrání. Se symbolem se dnes často setkáte na tkaninách, špercích i dekoracích. Jde o talisman, který se hodí jako klepadlo na dveře nebo obraz. Šperky s rukou Fatimy by měly být vyrobeny ze stříbra, kovu, který nelže a jež reprezentuje čistotu. Takovýto šperk má pak magické schopnosti.