Lopuch je poměrně nenápadná rostlinu, která roste u vody, na smetištích, okolo cest i luk. Spousta lidí ji považuje za plevel. Je to však chyba, protože na našem území patří k těm nejléčivějším. Lopuch je dvouletka, které může dorůst až metru a půl.
Nejléčivější částí rostliny je jeho kořen. Pouze zřídka se u lopuchu sbírají i listy. Faktem však je, že léčivé jsou i mladé listy a semena. Z nich se pak vyrábí kosmetické přípravky na vlasy. Kořen se suší, zamrazuje i nakládá do alkoholu nebo oleje. Lopuchový kořen obsahuje sliz, třísloviny, inulin, silice, hořčiny, minerální látky a soli. Listy obsahují garakranolid arktiopikrín, slizy, třísloviny a kyselinu askorbovou.
Léčivé účinky lopuchu
Hlavní léčivou schopností lopuchu je detoxikace krve. Je velmi silným lékem na všechny kožní choroby, přičemž je jedno, zda je užíváte zevně nebo vnitřně. Velmi pozitivně působí na vlasy. Řeší lupy, mastné vlasy, eliminuje vypadávání vlasů a podporuje jejich růst. Užívání extraktu opticky zvětšuje jejich objem. Další dobrou vlastností je to, že mírně rozpouští žlučové kameny. Vývar z lopuchu podporuje látkovou výměnu, má také i močopudné účinky, zlepšuje stav cukrovky, podporuje trávení a zažívání. Podporuje pocení a pomáhá v boji s jarní únavou. Zevně lopuch pomáhá s plísňovými chorobami kůže, pomáhají s mastnou pletí a uhrovitostí. Obličej jim můžete napařit a obklad namočený v lopuchovém louhu přiložit na svědivou vyrážku. Dobré je také obklad přiložit na modřinu. Lopuch dokáže zničit některé bakterie a plísně. Užít ho můžete i při zánětech dutiny ústní, dně, ledvinových kamenech, revmatickém onemocnění, gynekologických problémech, hemeroidech a vymknutí končetiny.
Jednoduchý recept na nálev z lopuchu
Na vývar potřebujete 20 gramů sušeného lopuchu a 2,5 dcl vody. Lopuch vyluhujte v teplé vodě a zceďte přes sítko. Takovýto nálev pak můžete použít ke koupeli a oplachování obličeje, pokožky i vlasů.