Pod pojmem Bahaismus se skrývá nejmladší náboženství na světě známé i jako Bahá’í, což je abrahámovské monoteistické náboženství jehož zakladatelem je Bahá’u’lláh. Věřícími je považován za posledního z řady Božích poslů.
Jak vznikl Bahaismus
Jde o moderní náboženství, jež se zrodilo v polovině 19. století, kdy mladý kupec z perského města Šírazu začal lidstvo připravovat na příchod Božího projevu. Položil základy náboženství tzv. bábismu. Za své přesvědčení a učení byl uvězněn a následně i brutálně popraven v roce 1850 v Tabrízu. Stejně jako jeho 20 000 následovníků, jež zahynuly během mnoha masakrů po celé Persii.
Bahá’u’lláh
Přislíbeným Božím projevem měl být Mirzá Husajn’Alí, čili Bahá’u’lláh, který se pak stal zakladatelem Bahaismu. V roce 1863 v Bagdádu, kde pobýval ve vyhnanství, prohlásil, že jeho příchod představuje naplnění proroctví všech ostatních náboženství. Jeho úkolem pak je přivést lidstvo do vyšší úrovně vývoje, kterým má být jednota ras, národů a etnik na zemi. Jeho svatyně v izraelském Bahdží je dodnes cílem všech Bahaistů z celého světa a místem, k němuž se všichni obracejí při modlení. Do ostatních částí světa, a to i do Evropy, rozšířil tuto víru nejstarší syn Bahá’u’lláha - Abdu’l-Bahá. Došlo k tomu ve dvacátých letech minulého století. V práci svých předků pak pokračoval i jejich vnuk Shoghi Effendi Rabbáni.
Základní pravidla bahaismu
-
Stojí o sjednocení celého lidstva všech ras a národností.
-
Usilují o celosvětový trvalý mír.
-
Hlásá, že každý musí sám hledat pravdu nezávisle na jiných.
-
Je pro jednotný základ všech náboženství, víru v jednoho Boha.
-
Pravdivé náboženství musí být v souladu s rozumem a vědeckými poznatky, protože pravda je jen jedna.
-
Snaží se o zbavení všech předsudků.
-
Zastává se zajištění úplné rovnoprávnosti mužů a žen.
-
Angažuje se v odstranění extrémního bohatství i chudoby.
-
Věnuje se zabezpečení všeobecného vzdělání.
-
Snaží se o vytvoření celosvětové federace národů a celosvětového náboženství.
-
Ráda by prosadila jednotný celosvětový jazyk, ideální je prý Esperanto.
-
Touží po mezinárodním soudu, který by řešil národní spory.
Bahaismus v současnosti
Dnes Bahaismus vyznává na 4 miliony lidí žijících ve 166 různých zemí, a to především v oblasti třetího světa. Jejich svatyně patří k těm nejhezčím. Centrálou je Dům spravedlnosti v Haifě. I přesto, že bahaismus je v současnosti v Íránu je tu největší menšinou, úřady víře odmítají udělit právní status a bahaisty vytrvale pronásledují.