Když spíme, sníme. Ne vždy se nám však zdá to, co by se nám líbilo. Často to jsou i pěkné noční můry. Přecházeli jste to, protože jste si mysleli, že s tím nejde nic udělat? Zapomeňte na to, co jste si doposud mysleli, že víte o spánku, protože všechno je jinak. I když se vám to může zdát neuvěřitelné, své sny můžete ovládat. A není to žádná novinka, tzv. lucidní snění totiž znali již staří Egypťané.
Co je lucidní snění?
Lucidní snění dokázal poprvé pojmenovat a vysvětlit nizozemský psychiatr Fredrik Eeden, který světu odhalil, že i během spánku můžete mít jistou míru kontroly nad tím, co se děje. Jde vesměs o uvědomění spícího, že to, co se mu zdá, není realita, ale pouhý sen. Jedná se o povšimnutí si některých absurdností anebo prostého uvědomění, že jsou ve snu. A není to vše, povědomí vám dává i možnost své sny také ovlivnit. Pokud se naučíte ovládat své podvědomí, můžete popustit uzdu své fantaziie a snít o tom, co byste chtěli. Díky lucidnímu snění se vám také může podařit překonat i své psychické problémy, traumata, obavy, fóbie anebo opakující se noční můry. Lucidní snění můžete využít i kreativním způsobem a ve snu třeba skládat hudbu nebo vymýšlet příběhy, řešit různé technické problémy anebo hledat nápady pro následnou realizaci svých uměleckých děl. Lucidní snění je pro každého.
Kdo může lucidně snít?
I když jsme v jednadvacátém století, vědci si stále nejsou přesně jisti, co se děje v naší mysli, když lucidně sníme. Podle některých jde o umění, které jsme schopni vystavět uprostřed našich snů.
Jak mít lucidní sen?
Chcete mít také lucidní sny a nevíte, jak na to? Zkuste to takto:
-
Zaveďte se deník snů, do něhož si každý den zapíšete alespoň jeden sen, který se vám tu noc zdál.
-
Čtěte si svůj deník snů a snažte se v něm najít opakující se situace anebo prožitky. N základě těchto prožitků jste později schopni rozeznat, zda sníte, či nikoli.
-
I v průběhu dne provádějte kontrolu bdění. Přečtěte si stránku nějakého textu a podívejte se na hodiny, následně odvraťte zrak jinam, abyste se následně vrátili k textu a hodinám. Proč? Ve snu je čas i text rozostřený, nesmyslný anebo se mezi jednotlivými kontrolami liší. Vyzkoušet můžete i sledování rukou a chodidel, což je ve snu takřka nemožné a když, tak je vidíte rozmazaně. A poslední test, který vám může pomoci rozeznat realitu je nos chytněte si ho, zavřete ústa a všimněte si, zda i přes tyto skutečnosti dýcháte...Techniku ověřování reality provádějte několikrát denně, a to i před každým spánkem.
-
Pakliže se vzbudíte, zapište si sen a opět se snažte usnout. Představte si, že jste opět uprostřed snu a vybavte si nějakou známku snění anebo proveďte zkoušku reality.
-
Místo akustického budíku zkuste užívat světelný. Tento budík vás nemá budit, ale má navozovat lucidní snění.
-
Meditujte.