Panenský Týnec patří v České republice k těm nejpozoruhodnějším a nejtajuplnějším lokalitám. Již řadu let přitahuje turisty i z velkých dálek, aby se pokochali jeho krásou a poodhalili roušku jeho tajemství.
Neví se, kdy byl tento chrám přesně založen, nebyl ani nikdy dostavěn. Gotický chrám vás překvapí svou nevšední energií, o níž se říká, že je léčivá a také i několika záhadami. Podle různých teorií jsou zde uloženy ostatky svaté Anežky České. Zvláštní pocit na vás dýchne hned po vkročení mezi zdi tohoto nedostavěného klášterního chrámu.
O Chrámu
Chrám stojí ve velmi silné pozitivní zóně ve tvaru kříže, jež má mocné léčivé účinky. Místo dokáže odstraňovat depresi, přináší optimismus, dobrou náladu a radost ze života. Zdejší energie pomáhá lidem s psychickými poruchami, a to především těm s maniodepresí a sklonem k sebevraždě. Chrám zvedá sebevědomí a přecitlivělým pomáhá stabilizovat emoce. Energie tohoto místa zvyšuje obranyschopnost a delší pobyt pomáhá lidem po mozkové mrtvici anebo úrazu hlavy.
Jaroslav Plichta ze Žerotína
Předpokládá se, že za stavbou stojí slavný bojovník, který bojoval po boku římského krále Jindřicha VII., anglického krále Eduarda II. Plantageneta i Jana Lucemburského, Jaroslav Plichta ze Žerotína. Chytrý a statečný muž, který se věnoval Kabbale a dalším vědám. Všiml si, že místo dnešního chrámu zcela přirozeně přitahuje nemocné a má dokonce tu moc uzdravovat. Výjimečnost místa si nechal potvrdit řadou učenců. A na jejich základě se rozhodl vystavět zde monumentální stavbu, která v tehdejší Evropě neměla obdoby. Bohužel se mu to nepovedlo, protože padl v bitvě u Mühldorfu. Podle legendy se sem vrátila dobrá duše dobrého rytíře Plichty, která tu dodnes přebývá a chrám chrání před negativními vlivy. Místo je veřejnosti přístupné po celý rok.