Podle všech poznatků patří Babylonská astrologie k těm nejstarším na světě, dokonce ještě starším než je ta Sumerská. Jde dokonce vůbec o první organizovaný systém astrologie. Spekuluje se, že zde existovala již v třetím tisíciletí před naším letopočtem.
Babylon je tedy kolébkou astrologie. Babylonská astrologie vznikla na území dnešní Mezopotámie, a proto je možné se s ní střetnou i jako Asyrská astrologie. Babylonská astrologie bývala nedílnou součástí tehdejších náboženských kultů.
Sumerská astrologie
Důkazů a vysvětlení o Sumerské astrologii skoro neexistují. Ví se, že to byli právě oni, kdo vytvořili v době před více než 4000 léty lunární kalendář. Astronomé si všimli planet, určili určitý časový cyklus. Matematikové vytvořili hodiny, minuty a sekundy. Vyvinuly sluneční hodiny a ještě spoustu dalšího, od čeho se později Babyloňané mohli odrazit.
O čem Babylónská astrologie je?
Babylóňané pak vzali sumerský lunární kalendář a 5 babylonských bohů (Marduk, Ištar, Ninib, Nabu a Nergal), aby je spárovali s Jupiterem, Venuší, Saturnem, Merkurem a Marsem. Slunci pak přiřadili Shamash a Měsíci Sin. V konečném výsledku zdejší kněží - astrologové nakonec takto spárovali 12 planet a jsou proto považováni za první, kdo roční pouť Slunce rozdělili mezi 12 souhvězdí po 30 stupních, stanovili počátek základního astrologického zvěrokruhu, a to na první jarní den. Zajímavé však je, že babylónské zvěrokruhy neznají znamení býka, jejich prvním znamením je Býk. Byli to také právě oni, kteří sestavili vůbec první horoskopy. Vůbec ten nejstarší horoskop pochází právě odtud z roku 410 před naším letopočtem a týkal se syna tehdejšího panovníka Šuma Usa.
Průzkumy a studie polemizují, zda náhodou není ještě mnohem starší egyptská astrologie. Astrologové jsou v tomto ohledu dodnes rozděleni na dva tábory.