Jitrocel kopinatý patří k frekventovaným českým rostlinám, jež můžete nalézt zcela běžně na polních a lučních cestách a v příkopech. Jitrocel obvykle dorůstá do velikosti 7-30 centimetrů. Jde o typicky evropskou rostlinu, která se však postupně rozšířila do celého světa. Známá byla i ve staré Číně. První zmínka o jitroceli pochází až z 11. století, kde je o ní psáno jako o “matce rostlin”.
Jitrocel je znám i pod názvem myší ocas anebo také beraní jazýček. K léčbě ho užívali již antičtí lékaři. U nás se zcela běžně vyskytují dva druhy jitrocele: jitrocel kopinatý, s úzkými dlouhými listy a jitrocel větší, s kulatými menšími listy. Oba dva jsou léčivé.
Účinky jitrocele
K hlavním účinkům jitrocele je možno přiřadit čištění krve, detoxikaci krve, plic a žaludku, léčba bronchitidy, astmatu, zastavuje krvácení, podporuje zhojení špatně se hojících ran, bércových vředů, eliminuje strumu (vole), rozpouští žlučníkové kameny, léčí kašel, působí proti ucpávání žil a tedy i trombóze. Užívání je doporučeno i u nečisté pleti, trávicích problémech, při kožních obtížích, popáleninách i hemeroidech. Vyrábí se z něj louh, odvar anebo sirup. Jitrocel se může užívat zevně i vnitřně, a to jak ve formě čaje, obkladu, výplachu, oplachu anebo také i ve formě masti, sirupu nebo pastilek.
Čaj
1 vrchovatou lžičku listů jitrocele zalijte ¼ litru vody a nechte krátce vyluhovat. Pokud chcete účinek umocnit, přidejte i stejně vrchovatou lžíci mateřídoušky.
Obklady
Na obklady je nejlepší užít čerstvou jitrocel, kterou umyjte, osušte a rozdrťte na kaši a přiložte na nemocné místo.
Mast
Mast je velmi účinná na onemocnění lymfatických uzlin, a to i když jde o zhoubné onemocnění. Mast by však měla být vyrobena nejen z jitrocele, ale i majoránky naložené do olivového oleje alespoň po dobu 10 dnů. Uložena by měla být na teplém místě a po nenasení s čerstvými jitrocelovými listy, byste vše měli ovázat.