V některých momentech je skutečně obtížné odpovědět jasně a stručně ANO nebo NE. Někdy jde o životní rozhodnutí, s nímž pak budeme muset žít až do konce svého života. Víte však, že jsou mezi námi lidi s chronickou nerozhodností, kteří se skutečně nedokážou rozhodnout? Proč tomu tak je a co s tím dělat?
Při rozhodování má hlavní slovo naše hlava, srdce a žaludek. Naše intuice umístěná kdesi hluboko v nás rozhoduje, co je dobré a co je špatné. A je pak jen na nás, jestli se posloucháme. Jde totiž o zvláštní neuchopitelný pocit, který má tendenci hlava zesměšnit, shodit a znevážit. Někteří lidé dají více na svou intuici a jiní zase na hlavu. Existují však i tací, kteří jsou rozpolceni a zmítají se mezi tím, co jim říká intuice i hlava. Je to vyčerpávající. Jde o bludný kruh, bez možnosti úniku. Principem věčného váhání je uvědomění, že jakmile na jednu věc kývneme anebo ji odmítneme, může nám něco uniknout.
Co s tím?
-
Klíčem pro vyjetí z bludného kruhu je uvědomění, že rozhodnutí by nemělo být činěno čistě na podkladu naší intuice, ani rozumu. Rozum i intuice by měli spolupracovat a rozhodovat společně. Jestliže chcete svých problémů zbavit, začněte společné rozhodování trénovat, a to nejlépe na jednoduchých věcech.
-
Při rozhodování vám pomůže jednoduché a racionální vypsání všech pro a proti. Zobrazte i to, co se stane, když se rozhodnete pro nebo proti.
-
Po hlubokém přemýšlení na chvilku vypněte svou hlavu a soustřeďte se na své nitro. Co říká intuice? Vnímejte své pocity.
-
Přestaňte se honit za dokonalostí, koledujete si o pěknou blokádu. Někdy je lepší reálných 80 než nereálných 120.
-
Smiřte se s tím, že někdy se rozhodnete prostě špatně. Patří to k životu. Je to smutné, někdy i bolestivé, ale je to život. Poučí vás to. Také si zapamatujte, že nikdy nemůžete uspokojit všechny. Nepopírejte pro ně sami sebe.