Luperkálie jsou jedním z nejstarších římských svátků, který byl do kalendáře zanesen ještě dříve než reformoval kalendář. Tento svátek je spojen s dnem Valentýna. Konal se totiž každý rok 15. února. Šlo původně o očistný rituál, který měl od města odvrátit zlé duchy a očistit město od negativního. Festival měl také podpořit plodnost a upevnit zdraví.
Historie spojená se svátkem Luperkálie
Název svátku byl původně spjat s názvem měsíce února, tedy Februa. Říkalo se jim Februálie. Název Luperkálie, čili název pojený s vlky, které byli při založení Říma, vznikl až ve starověku. Zajímavé je, že svátek se slavil nejen v Římě, ale i v některých dalších částech Itálie a Galie. V roce 354 byla zanesena do křesťanského kalendáře vedle tradičních křesťanských svátků a festivalů. Pravdou však je, že papež Gelasius K. se snažil, aby došlo k jeho zrušení, ale nedařilo se mu. Gelasius se snažil svátek vytlačit těmi nejrůznějšími způsoby. Až došel na tradiční křesťanské postupy, čili vytvořil v tento den křesťanský svátek s jiným názvem a báchorkou. Nejprve to byl Svátek očisty požehnané Panny Marie, ale to se nesetkalo s nějakým valným efektem. Nakonec se mu to však přeci jen pomohlo jiný mučedník, a to Valentýn, který se ujal. Sice se dodnes vědci přou, že jej papež na tento den nenastrčil, že jde pouze o zlé řeči, avšak dokumenty a doklady z minulosti se přiklánějí spíše k tomu, že snaha Gelasiuse byla nakonec přeci jen úspěšná.
Obřady a rituály konané v tento den
15. 2. lidé bohům obětoval kozla a psa. Po jejich usmrcení se dvěma lidem pomazalo čelo jejich krví, která se jim pak setřela čistou vlnou namočenou v mléce, po čemž se očekávalo, že se budou smát.
Dále v tento de všichni mladíci přistupovali k nádobě lásky, do níž byly vhozeny lístečky se jmény dívek. Lístek, který si mladík vylosoval pak předurčil, která bude pro něj pro daný rok jeho milou. A to se křesťanskému světu zdálo velmi zhýralé.