V Česku snad není hradu, nebo zámku, kde by nestrašilo. Naleznete tu více než 1000 hradů a tvrzí, z nichž se větší polovina nachází právě v Čechách. Řada hradů se rovněž nachází i těsně za hranicemi, v oblastech, jež v minulosti patřily k českému království. Tato skutečnost dává strašidlům a duchům ohromný prostor, spočítat všechny druhy je takřka nemožné žijí u nás nejen na hradech, ale i v rybnících, remízcích, mlýnech i lesích.
Hradní strašidla
Speciální skupinu tvoří hradní strašidla, jež jsou obvykle spojeny s duchy zemřelých. Taková strašidla ponejvíce hrady obcházejí za trest anebo pro hřích, který ve svém životě udělali. Někdy jsou tato strašidla spojena s duší příbuzných, kteří se nechtějí se svým hradem a rodinou rozloučit. Mnozí si tak hlídají své bohatství i po své smrti.
Nejznámější hradní strašidlo je bílá paní
K nejznámějším hradním a zámeckým strašidlům bezesporu patří bílá paní. Tento typ strašidla se u nás poprvé objevil ve 14. století a zdomácnělo u nás. V Česku se s nějakou bílou paní můžete setkat až na 108 místech. U bílé paní je zajímavé i to, že jde o jedno z mála strašidel, u něhož známe jeho civilní jméno. Tím nejznámějším českým strašidlem je bílá paní, Perchta z Rožmberka, ale také i ze zámku v Jindřichově Hradci. Je to rodové strašidlo Vítkovců a Rožmberků, jež se narodila v době husitských válek a zemřela okolo roku 1475. Jde o hodné strašidlo. Je to duch zemřelé ženy, který se prochází po hradbách i zámeckých komnatách a povětšinou zvěstuje blížící se nebezpečí.
Kromě bílé paní se však na českých hradech a zámcích můžete setkat i s těmi černými, rarášky, černými psy, černými kohouty, červenými kohouty, draky, černými kočáry, kapucíny, vojsky, bezhlavými rytíři, skřítky, vlky a dalšími potvorami. Řada z nich je propojena s pověstí, legendou nebo pohádkou. O některých se však ví kupodivu jen pramálo. Výskyt těchto strašidel podtrhuje tajemnost dané památky.