Výzkumy prokázaly, že meditace podporuje pocit štěstí a pomáhá k úspěšnému životu.
Meditace tedy není rozmarem, ale důležitým prostředkem k tomu, jak si udržet a upevnit své zdraví a štěstí. Jejím cílem je především zklidnění, vyčištění hlavy a získání nadhledu. Někdy se do této kategorie řadí i rozumové přemítání nebo denní snění.
Co je meditace?
Meditace bývá ponejvíce spojována s náboženstvím, ve skutečnosti však může jít i o jiné činnosti, které mají tu schopnost vás zklidnit. Typické u ní je, že při ní dochází ke změněnému stavu vědomí. Za meditaci můžeme označit rozumové přemítání, denní snění i modlení.
Co všechno meditace dokáže
Pokud budete meditovat pravidelně, dojde postupem času k jakési osobní přeměně.
Vědci celou řadou výzkumů zjistili, že meditace posiluje funkci imunitního systému, snižuje bolest, eliminuje záněty, podporuje pozitivní myšlení i emoce, zmírňuje depresivní stavy, snižuje úzkost, zbavuje stresu, podporuje emoční inteligenci, sociální vztahy a dělá člověka více empatického. Kromě toho meditace umožňuje poznat své nitro a zlepšuje schopnost sebeovládání. Díky meditaci nám roste šedá kůra mozková, zlepšuje se za tak i naše schopnost soustředit se, zvyšuje se paměť, pozornost i kreativita. Meditace nás dělá chytřejšími a sebevědomějšími, zlepšuje kontrolu nad myšlenkami, řeší fobie a strachy, zpomaluje stárnutí. Pro koho je meditace vhodná?
Pravidelné meditaci by se měli věnovat všichni, obzvláště ti s vysokým krevním tlakem, oslabenou imunitou, křečemi, bolestí hlavy a migrénami a také i obezitou.
Způsoby meditace
Existuje mnoho způsobů, jak meditovat, užít k tomu můžete i celou řadu pomůcek, vždy však jde o metodu při níž dochází ke změně stavu vědomí. Vedle modlení člověk může meditovat prostřednictvím jógy, tantry, zen meditace, vipassany, kundaliny jógy, transcendentální meditace nebo třeba také i tvorbou mandal.