Hrad Krzyztopór patří k těm nejkrásnějším a největším hradům v Polsku i v Evropě. Zároveň pak náleží rovněž i k těm nejvíce tajemným. Najdete jej v obci Újezd v jižním Polsku. Postavil jej Krzysztof Ossolinski mezi lety 1587 až 1645. Hrad byl bohužel poškozen během švédské invaze v roce 1655 a doražen v průběhu války konfederace advokátů Rusy v roce 1770.
Jde skutečně o strašidelný hrad, který je spojen s nevysvětlitelnými jevy. Hrad navíc každému svému majiteli přinesl ohromnou smůlu a příliš dlouho se z něj netěšili. Hrad byl postaven v místě, kde prý existuje vstup do jiné časové dimenze. Dodnes se zde vypráví o spoustě zmizelých lidech a bloudících duších, které se stál objevují na hradbách. Místo proto přitahuje nejen milovníky historie a architektury, ale i dobrodruhy a záhadology z celého světa. Podle všech místo oplývá zvláštní negativní energií.
O výstavbě Krzysztopóru
Hrabě Krzysztof Ossolinski chtěl tímto hradem zastínit všechny ostatní. Popudem k jeho výstavbě bylo spiritistické setkání s dalšími šlechtici v roce 1619, při němž vyvolávali ducha prvního polského krále Boleslava I. Chrabrého. A prý se jim to podařilo. Je kombinací paláce i pevnosti. Je vystavěn jako kalendář. Má tvar pentagramu, čtyři věže jako čtyři roční období, měl 12 tanečních sálů jako měsíců v roce, 52 pokojů jako týdnů v roce a 365 oken, tedy přesně tolik, kolik má rok dní. Na věži nad vstupní bránou je vyryto písmeno W, které podle historiků symbolizuje čas a nekonečnost. Jedno navíc je zazděné, otevíralo se pouze v přestupném roce. Tento hrad byl v roce 1644 tím největším na světě a žádný jiný se mu nepodobal. Měl složitý systém ventilace, topení i vodovodní potrubí, které zásobvalo všechny místnosti čerstvou vodou. V jídelně, která byla umístěna v jedné věži, bylo i obrovské stropní akvárium čerpající vodu z pramene, který tu pramení dodnes.
Tajemné katakomby
V podzemí hradu jsou tajemné katakomby, v nichž již během výstavby zmizelo asi 20 dělníků. Prý se měli rozplynout ve vzduchu. V podzemí velmi rád pobýval hrabě Ossolinski. Ten si tu dokonce zřídil i svou pracovnu, která prý byla plná magických knih. V podzemí pracoval na různých experimentech. Jenže právě dlouhý pobyt v podzemí se výrazně podepsal na jeho zdraví a on pak zemřel rok po dokončení výstavby hradu. Hrad zdědil jeho syn, ale i ten zemřel 4 roky po otcově smrti. Dodnes nikdo neví, co se v podzemí hradu ve skutečnosti odehrávalo. Podle kronik ti, kdo se do podzemí jednou vydali, již se nevrátili. Hradu se báli i Švédové. Ti sice hrad v roce 1655 obsadili, ale záhy zjistili, že během jednoho roku, kdy se zde usadili, se jim ztratila spousta vojáků. Doslechli se o tom, co se o něm povídalo a tak jej pak záhy opustili. Předem ho však ještě vypálili. Zajímavé rovněž je, že se hrad čas od času zahaluje do tajemné modré záře. Do podzemí se v průběhu 1944 dostali i Rusové, kteří tu hledali své druhy, kteří se nevrátili z průzkumu. Z celé čtyřiceti členné skupiny se nakonec vrátil pouze jeden, který také promluvil, co se stalo. potvrdil, že zde skutečně byl vstup do jiného časoprostoru. Rusové pak podzemí vyhodili do povětří. Jenže nic se nestalo, hrad všem detonacím odolal.
Hrad je zpřístupněn široké veřejnosti, takže pokud nevíte, co s létem, můžete ho navštívit. V nabídce mají i noční prohlídky a prohlídky podzemí.