V průběhu věků se lidé snažili získat informace o své budoucnosti různým způsobem. Existuje skutečně velmi rozsáhlý rejstřík věštění, více či méně absurdních, děsivých i odporných. Jedním zajímavým typem věštění je tzv. aleuromancie, čili věštění s pomocí pšeničné mouky, což je ostatně jasné i z daného slova, protože jde o řecké spojení dvou slov - aleuron (mouka) a manteia (věštění).
Historie věštění z mouky
Jde zřejmě o starobylý řecký způsob věštby.Toto věštění se užívalo hned několika způsoby, z nichž jeden je užíván dodnes. Vůbec tou nejstarší technikou věštění z mouky, která sahá až do hluboké minulosti 2000 let před naším letopočtem, byla spojena se sypáním mouky a pozorováním jejich tvarů. Věštilo se rovněž i z mís, kde se mouka smíchala s vodou a pak se vylila. Obrazce, které v míse zůstaly na dně pak naznačovaly, jaká bude budoucnost daného člověka. Později Řekové zapečetili ruličky papíru s věštbou, jež zamíchali devětkrát v nádobě s moukou. Právě tento způsob věštění z mouky měl pak už jen krok ke koláčkům štěstí. Ano, jde o předchůdce tzv. koláčků štěstí, jež jsou moderní variantou tohoto věštění budoucnosti.
Věštění s pomocí koláčků štěstí
Věštění s pomocí poselství skryté v pečivu vzešlo v Číně okolo 14. století. Podle legendy tradice věštění vznikla v době, kdy se Číňané chtěli zbavit nebezpečí ovládnutí Mongoly. Komunikace byla tehdy nemožná a čínští vojáci hledali cestu, jak by se na stanovištích mohli spolu domluvit na dalších krocích. Pomohli jim v tom převleky za mnichy a právě tyto kouzelné koláčky, do nichž zapékali útržky filozofických textů. Časem tato metoda získala jiné uplatnění a začala se užívat k věštění, a to nejen v Číně, ale i v Řecku a jinde v Evropě. Dodnes tento způsob věštby mají velice rádi především v Americe.
Víte, že s tímto způsobem věštby je spojen i nám známý tradiční způsob věštění, který je spojen se zapékáním mince do koláče? Dodnes se ví, že ten, kdo jej v koláči najde, bude mít štěstí.