Symboly štěstí je jich mnoho a doprovází nás od počátku lidstva. Mají různou podobu. Věříme, že nám přinesou štěstí nebo nás ochrání před vším zlým. Nosíme je proto v kapse, v peněžence, na krku, stojí na našem stolku, máme je pod polštářem, houpou se nám na zrcátku v autě, visí nám u dveří i na zdi. Říkáme jim také talismany nebo amulety. Vážně jsou tak kouzelné?
Své vlastní symboly štěstí najdete napříč celým světem. Ve střední Evropě je symbolem štěstí prasátko, a proto si jej lidé dávají v té nejrůznější podobě. Víra v toto zvíře pochází ještě z dob, kdy se většina Evropanů živila zemědělstvím a takové pěkně vypasené prasátko představovalo hojnost a bohatství. Ostatně prase bylo pro starověké Germány posvátným zvířetem. Díky svému neustálému rýpání se v zemi a hledání potravy, bylo považováno za ztělesněného hledače pokladů. Symbolika prosperity, plodnosti a síly mu ostatně zůstala až do dnešních dnů. Ještě před 100 lety se věřilo, že pokrm z vepřového na novoroční tabuli znamená štěstí pro každého.
Symboly pro štěstí sbíraly už v době kamenné, tehdy to byly zuby a drápy zvířat, později pak mince protože je měly chránit před chudobou. Později přibyla podkova a další symboly. Symbolice se věnovali i odborníci, kteří testovali, zda symboly doopravdy štěstí přinesou anebo ne. Zjistilo se, že symboly štěstí podporují víru, dodávají sebedůvěru a tato skutečnost je schopna potom i hnout skalou. Pokud jim tedy věříme, symboly dokáží podpořit naši psychiku, dodat odvahu, motivovat a přesně toto všechno je důležité k tomu, abychom docílili toho, po čem toužíme a byli šťastní.
Jaké jsou nejčastější symboly štěstí?
Vedle prasete, zubů, drápů a podkovy symboly štěstí jsou i čtyřlístek, zaječí pacička, hvězda, slunce, slon se zvednutým chobotem, zlatá rybka, beruška, drozd, jmelí, střepy, číslo sedm, kominík, pavouk, kapří šupina, mince, triangl, skaraeus, padající hvězda, kometa, hroch, lapač snů, medvídek, srdíčko, muchomůrka, ohňostroj, bílá svíce a také třeba čínský drak nebo lampion.