Lapače snů tvořili Indiáni. Vznikly podle pověsti tak, že jednou jedna indiánská matka měla problém se svým dítětem. To celou noc proplakalo a bylo neklidné. Matka už nevěděla, co s ním, a tak šla za šamanem s prosbou o pomoc. Ten vyrobil lapač snů. Jeho úkolem je zachytávat všechny zlé sny.
Lapač se pak věšel přímo nad hlavu spícího. Jen tak mohou zachytit špatné sny. Podle severoamerických indiánů se všechny zachycené sny ráno zničí denním světlem. Ty dobré pak sklouznou po peříčku zpět do duše spícího.
Co tvoří lapač snů
Základem lapače je kruh. Ten představuje svět a vesmír a chrání kamínek, který by měl být rovněž součástí lapače, jelikož tvoří vlastní já. Je to první překážka negativní síly. Zdržuje negativní vlnění. Uprostřed síťky se nachází kamínek, který znázorňuje vlastní já. Je to střed, okolo něhož se točí svět. Indiáni věřili, že sny se snaží najít člověka. Ten je třeba chránit před negativní energií. Dále jsou k lapači přivázána peříčka, která zachytávají všechnu negativní energii. Noční můry odráží pryč. Sladké sny jsou pak přeneseny do síťky. Také zachytí veškerou negativní energii, která prošla přes pírka. Síť je nejdůležitější.Chytá děsivé sny a negativní síly.Indiáni věřili, že vše negativní se v síti zachytí, zabloudí a nenajde cestu ke kaménku uprostřed. Symetrie sítě pak symbolizuje harmonii, kterou zlí duchové nenávidí.
Aby lapač fungoval
Je důležité, aby nejenže visel nad hlavou, ale byl ručně vyrobený a darovaný. lapače mohou být vyrobeny z různých materiálů, důležité však je, jakou barvu má. Každá barva totiž symbolizuje něco jiného. Podle barvy, která převládá, takovou plní funkci a takové sny bude vyvolávat. Fialová je magie. Bílá klid a odpočinek. Oranžová úspěch a kariéra, žlutá radost, optimismus a štěstí, růžová láska a přátelství, červená je symbolem erotiky a napětí, zelená nebo hnědá je pak symbolem přírody a zdraví a modrá rovnováhy.