Jedno z nejmystičtějších míst na světě je anglický Stonehenge, který je do dnešních dnů opředen mnoha tajemstvími. Stavba zde byla postavena v neolitu, tedy asi v době 1500 let před naším letopočtem. Jedná se o komplex menhirů a kamenných kruhů. Stavbu stojí na Salisburské pláni asi 13 kilometrů severně od Salisbury.
Historie Stonehenge
Archeologický výzkum odhalil, že zde již 7000 let před naším letopočtem žili sběrači i lovci a dokonce tu stavěli dřevěné stavby. Nejstarší kruh o průměru 110 metrů tvořený příkopem a z vnitřní strany valem, který byl vybudován okolo roku 3100 před naším letopočtem. Nejstarší kamenný kruh byl vztyčen zhruba 2300 let před našim letopočtem. O několik stovek let později pak byly vztyčeny kamenné bloky. Uvnitř bylo zřejmě 5 trilitonů rozestavěných do podkovy, jež se otvírala na severovýchod. Podkova měla 14 metrů v průměru a jednotlivé kameny, z nichž byl triliton postaven váží okolo 50 tun. Dnes se však ví, že i toto byl kruh.
Co je Stonehenge
Existuje spousta teorií, které se přou o to, co to ten Stonehenge vlastně byl. Návštěvníci popisují, jak velkou energii pociťovali, když zde byli. Spojen je s velkou magickou sílou. Jednotlivé kameny vyzařují tajemné světlo, čehož si ostatně můžete všimnout i na fotografiích, kde můžete vidět namodralý opar. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář anebo svatyni mrtvých, ve skutečnosti se stále neví, jakou měl roli. Zajímavé jistě je i to, že okolo Stonehenge se nacházelo minimálně 17 podobných staveb.
Zajímavosti o Stonehenge
Stonehenge stojí v místě, která patří k hlavním prostorům britské výcvikové armády. Cvičí se tu především tankové jednotky. Po okolí je rozeseto nejméně 8 milionů dělostřeleckých granátů, přičemž minimálně 10 000 z nich dosud ještě nevybuchlo. A proto, byť je daná oblast přesycena památkami, jen málokdo si ji troufne hlouběji prozkoumat.