Věštba z tarotových karet je stará metoda předvídání budoucnosti a existuje na evropské půdě minimálně sedmé století, přičemž historie tarotových karet není přesně doložitelná a občas se předcházejí teorie, které původní informaci poněkud upravují.
Odkud a kdy?
A ani místo, odkud karty tarotu pochází, není jasně doložitelná. Někdy se tvrdí, že pochází z Egypta, jiná teorie zase tvrdí, že z blízkého východu od Arabů, a sem tam se objeví informace, že do Evropy přinesli taroty Křižáci při svých tažením. Při bádání původu těchto malebných karet se je možno setkat i s informací, že tarotové karty jsou původně cikánské, ale nikde nikdy nic podobného nebylo doloženo, je možno se prakticky jen domnívat.
Kde byly karty první?
Stejně jako místo, kde se poprvé objevily v Evropě. Někdo tvrdí, že na konci čtrnáctého století ve Francii, jiné prameny přesvědčují, že tomu bylo v polovině patnáctého století v Itálii a tak dále. Všeobecně se však uznává termín druhá polovina čtrnáctého století a to v Itálii, odkud se malebné karty rozšířily do celé Evropy.
Historie tarotových karet
Záhadou tak trochu je, proč jsou karty nepřímo na poloviny rozděleny na Velkou a Malou arkánu, přičemž Velká arkána obsahuje dvacet dva karet, Malá arkána karet padesát šest. Prý původně vznikla Velká arkána, Malá arkána až později ve středověku, což se možno vyčíst i z jednotlivých úkazů, jako jsou meče, poháry, mince a hole, každý z nich jakoby zastupoval někoho jiného a to meče rytíře, u pohárů jsou to kněží, mniši a duchovenstvo, dále mince jako obchodníci a obchod obecně a pak hole jako běžní rolníci.
Patnácté století jako první velké rozšíření tarotových karet
Důvod, proč se mnoho lidí a názorů shoduje v tom, že karty tarotu do Evropy přišly, či se dostaly v patnáctém století v Itálii, bylo, že v této době se v poměrně velkém počtu okreslovali a rozmnožovaly tak do dalších oblastí Evropy. A nejen na papír, ale i jiné materiály se karty tarotu kopírovali. Bylo to i dřevo, do které se ryly, nebo kovové rytiny a další.
Které jsou ty nejstarší?
Tarotové karty, které jsou obecně nejstarší, jsou uloženy v archivu Národní knihovny v Paříži a je to celkem sedmnáct karet z roku 1392. Přemalováváním a kopírování původních karet vzniklo několik různých vyobrazení, i dnes mají ilustrátoři práci s tím, vytvořit nové tarotové karty, protože je stále u tuto starou a populární metodu věštění budoucnosti zájem. Ať tomu někdo věří, nebo ne, karty se na evropské půdě vzkládají asi sedm století a stále jsou velice často vyhledávané.
Doba inkvizice
Asi nejhorší období pro karty tarotu je doba inkvizice, jež postupně na evropské půdě bohužel probíhala, protože se při ní takové karty ničili. Samozřejmě, že se lidé pokoušeli karty ukrývat, už jen proto, aby u nich nebyly nalezeny, ale přesto, pokud se našly, byly nemilosrdně zničeny, ostatně jako životy těch ubohých lidí. To, co se za těchto nepříjemných a dost krutých časů podařilo uchovat, pak zdobí obvykle muzea a národní knihovny ve velkých, hlavních městech.
Velká arkána
Karty tarotu se dělí na Velkou a Malou arkánu, kdy Velká obsahuje celkem dvacet dva karet, vatšina z nich má přímé vyobrazení nějaké osoby, jako je Blázen, Mág, Císař, ale i nehmotné věci jako je Síla, Spravedlnost, Mírnost, Smrt. Každá karta má své označení a výklad.
Význam karet
Při vykládání budoucnosti pak i záleží na spojitosti s jinými kartami, třeba i Malé arkány, která obsahuje celkem padesát šest karet, rozdělených do čtyř barev tarotu, jako jsou Poháry, jež představují emocionální stav, dále Mince, někdy zvané Pentakly nebo i Disky, ty představují fyzický a materiální stav. A dále Meče, ty vyjadřují psychický a intelektuální stav a poslední jsou Hole, občas zvaná Žezla, jež nabízí schopnosti, možnosti a kariéru.